"Galeria Smaku"

Pomysł utworzenia przedsiębiorstwa społecznego to wypadkowa wielu czynników, jednak najważniejszym powodem powstania „Galerii Smaku” była chęć wsparcia osób niepełnosprawnych mających szczególne trudności na rynku pracy. Jak głosi stare chińskie przysłowie – „potrzebującemu lepiej dać wędkę niż rybę” - tak najogólniej można określić ideę naszego przedsięwzięcia.

"Galeria Smaku" - wydobyć smak z życia
Głównym celem przedsięwzięcia było zaangażowanie osób niepełnosprawnych do życia społeczno-zawodowego. Szybko okazało się, że pomysł sprawdził się nie tylko w aspekcie społecznym, ale również ekonomicznie. Pracujący tu ludzie na nowo odnaleźli cel w swoim życiu. Realizując w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Z. Augusta działania na rzecz osób niepełnosprawnych spotkaliśmy ludzi, po kryzysach psychicznych, poznaliśmy ich, zaprzyjaźniliśmy się, poznaliśmy ich rodziny, sytuację życiową, towarzyszyliśmy im w budzeniu ich marzeń.


Punktem przełomowym dla naszego pomysłu był jeden z projektów EQUAL - „Wchodzenie, utrzymanie, powrót na rynek osób po chorobie psychicznej”, który przeciwdziałał wykluczeniu społecznemu jego beneficjentów. Rezultatem programu miał być łatwiejszy powrót na arenę realnego życia, w którym dotychczas niewielu z nich brało czynny udział. Byli zepchnięci na margines z powodu lęku przed nieznanym oraz silnie zakorzenionych stereotypów dotyczących ich niepełnosprawności. Działania  projektu mimo iż były rozłożone na długi okres i na wiele etapów okazały się, zbyt krótkie, aby zmienić nastawienie społeczne, podejście pracodawców, a także realia wolnego rynku pracy.

"Galeria Smaku" to pierwsze w województwie podlaskim przedsiębiorstwo społeczne, które w 2008 roku zostało powołane do życia przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta. Zamiast tzw. „przechowalni” stworzyliśmy normalnie działającą firmę, która powoli, staje się realną konkurencją na rynku lokalnych usług cateringowych.

W tej chwili w "Galerii Smaku" pracuje 11 osób, z czego 8 to osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Oprócz społecznej misji "Galerii Smaku", naszym głównym celem jest sprawienie, by każdy klient smakujący naszych potraw, poczuł tą ciepłą atmosferę panującą w naszej kuchni. A tak panującą w firmie atmosferę, opisuje jedna z pracownic: "W "Galerii Smaku" panuje rodzinna atmosfera. Jeżeli mamy jakieś problemy to staramy się je razem rozwiązywać. Uczymy się nowych przepisów, zdobywamy nowe doświadczenia. Na wyjazdach poznajemy nowych ludzi, a także ich opinie na temat naszych potraw. Pozwala nam to udoskonalać przepisy".

Oferta "Galerii Smaku"
„Galeria Smaku” to firma społeczna, świadcząca usługi cateringowe dostosowane do potrzeb klientów. Tworzą ją ludzie, którzy wkładają serce w swoją pracę. Ich zaangażowanie i pasja sprawiają, że potrawy które przyrządzają to wielka uczta dla podniebienia. Przygotujemy i dowieziemy potrawy na każdy stół w naszym regionie-tak domowy jak i firmowy. Zapewnimy catering dla grupy od 10 do 150 osób. Posiadamy stałych, zaufanych dostawców oraz korzystamy z renomowanych placówek handlowych.
Jesteśmy zawsze otwarci na wszelkie propozycję, a nasza inwencja w kuchni mile zaskoczyła już wielu klientów.

 


Organizujemy:
- obsługę szkoleń i konferencji
- bankiety
- imprezy plenerowe
- obiady firmowe
- przyjęcia domowe
- imprezy okolicznościowe (Święta, komunie, imieniny itp.)
Więcej szczegółów i pełną ofertę można znaleźć na stronie: www.galeriasmaku.sisg.org.pl
 

Kontakt:
"Galeria Smaku"  Przedsiębiorstwo społeczne Spółka z o.o.
Rynek Z. Augusta 27
16-300 Augustów
Tel: 87 734 15 56
Mail: galeriasmaku@sisg.org.pl
www.galeriasmaku.sisg.org.pl

autor tekstu: Mariusz Korzeniecki, "Galeria Smaku".